Loading…

A e dini se Kisha e Anglisë është bashkëpronare e Beyoncé’s Single Ladies, Rihanna’s Umbrella dhe Justin Timberlake’s SexyBack?

  • 17/10/2020 | 16:48

A e dini se Kisha e Anglisë është bashkëpronare e Beyoncé’s Single Ladies, Rihanna’s Umbrella dhe Justin Timberlake’s SexyBack?

Duket e çuditshme, por kisha është një nga qindra investitorë në një kompani të quajtur Hipgnosis, e cila, për tre vitet e fundit, ka hequr të drejtat e mijëra këngëve hite, transmeton Gazeta Metro


A e dini se Kisha e Anglisë është bashkëpronare e Beyoncé’s Single Ladies, Rihanna’s Umbrella dhe Justin Timberlake’s SexyBack?

Kur ato këngë luhen në radio ose vendosen në një film apo shfaqje televizive, Hipgnosis fiton para. Dhe kështu, sipas shoqatës, bën Kisha e Anglisë, së bashku me investitorë të tjerë si Aviva, Investec dhe Axa. Dhe kjo vazhdohn sepse këngët hite janë një investim i qëndrueshëm sepse të ardhurat e tyre nuk ndikohen nga luhatjet në ekonomi.

Deri më tani, ajo ka shpenzuar më shumë se 1 miliard dollarë në muzikë nga Mark Ronson, Chic, Barry Manilow dhe Blondie. Blerja e tij e fundit është katalogu i këngëve të LA Reid, që do të thotë se ka një pjesë në pjesë si Boyz II Men’s End Of The Road, Whitney Houston’s I’m Your Baby Tonight dhe Bobby Brown’s Don’t Be Cruel.

Ideja për të investuar në të ardhurat e një artisti nuk është e re. Në 1997, David Bowie shiti letra me vlerë të mbështetur në asete, të quajtur “Bono Bowie”, të cilat u dhanë investitorëve një pjesë në honoraret e këngëve si Life On Mars dhe Heroes, transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë