Loading…
A e keni ditur pse shërbejnë këto kopsa në xhinse
  • 23/04/2019 | 16:14

A e keni ditur pse shërbejnë këto kopsa në xhinse

Xhinset janë dizajnuar fillimisht për punëtorët e ndërtimit dhe minatorët ndërsa më vonë janë bërë aq të popullarizuara saqë që nga 1950 e deri tani asnjëherë nuk kanë dale nga moda. Xhinset kanë dy kopsa ‘misterioze’ që shumë pak e dinë se pse shërbejnë, megjithatë edhe ato lidhen me punëtorët e ndërtimit, shkruan Gazeta Metro.


Për shkak të punës së rëndë, pantallonat e punëtorëve prisheshin në cepat e xhepave, ndaj për të shmangur këtë problem u vendosën kopsat metalike.

Xhinset i veshin të gjithë dhe janë padyshim një nga veshjet më të përdorura në botë. Arsyeja pse u prodhuan në masë për ta, ishte fakti që materiali i xhinseve është shumë rezistent ndaj kushteve të vështira të punës./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë