Loading…

A e keni ditur, vaji i veturave ka afat të skadimit

  • 05/11/2021 | 11:52

A e keni ditur, vaji i veturave ka afat të skadimit

Vajrat e motorit ndryshojnë vetitë me kalimin e kohës dhe kanë një jetëgjatësi.

Vaji shitet në litra, më rrallë në litra, ndërsa disa motorë zakonisht kanë një vëllim jo të rrumbullakët. Pjesa tjetër e vajit ju kthehet zakonisht nga një teknik shërbimi dhe nuk ka nevojë të rregullohet sipas parimit “siç dua”.

Nëse planifikoni të përdorni pjesën tjetër në shërbimin tjetër, nuk është shumë i zgjuar. Afati i ruajtjes së vajit pas hapjes është rreth gjashtë muaj, sepse në kontakt me lagështinë ose pluhurin, vaji mund të krijojë një precipitat.

Vaji në paketimin origjinal, i cili nuk është i hapur, mund të zgjasë nga tre deri në maksimum pesë vjet.

Domethënë, varet nga lloji i vajit dhe aditivëve, sepse nëse në vaj ka hekur ose bakër, ai do të oksidohet më shpejt. Ashtu si me shumë produkte të tjera, vaji duhet të ruhet në një vend të errët dhe në kushte pa ekstreme të temperaturës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë