Loading…

A është furça e dhëmbëve shkatërruese e lëkurës tuaj?

  • 14/08/2019 | 10:38

A është furça e dhëmbëve shkatërruese e lëkurës tuaj?

Furça e dhëmbëve dhe mungesa e higjienës orale mund të ndikoj drejtpërdrejt në lëkurën tuaj transmeton Gazeta Metro.


Thonë se sekreti i një gjendje të mirë  është një regjim i mirë për lëkurën, një dietë super e shëndetshme dhe ushtrime të rregullta. Por një dentist i famshëm ka zbuluar se si gjendja e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe shëndetin e lëkurës.

Duke folur në webfaqen Australiane të stilit të jetesës Who What Wear, Dr Grace Goar Vershinina, nga Beverly Hills, ndau gabimet e zakonshme të higjienës orale që njerëzit bëjnë që mund të shkaktojnë dëme  në lëkurë – dhe pse duhet të lani gjithmonë fytyrën pas larjes.

Dr Vershinina tha se goja ka rolin si një “portë në trup”.’’Goja është një portë, një hyrje kryesore në trup, shëndeti jo i mirë i gojës mund të ketë pasoja negative për të gjithë trupin. Bakteret nga goja mund të futen lehtësisht në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë inflamacion, infeksion dhe sëmundje, ‘tha ajo.

Dr Vershinina tha ndërsa ju mund të jeni në një dietë super të shëndetshme, stërvitje rregullisht dhe përdorni produktet më të mira për lëkurë në treg, lëkura juaj ende mund të preket nëse keni probleme dentare.

Ajo tha që të kesh një higjienë të mirë orale është e nevojshme për të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve – dhe për të parandaluar lëkurën e mërzitur ose puçrrat.Dr Vershinina tha që ju duhet të lani dhëmbët dy herë në ditë, pastroni gjuhën tuaj, bëni kontrolle të rregullta dentare çdo gjashtë muaj dhe zëvendësoni mbushjet tuaja.Ajo sugjeroi të investoni në një furçë dhëmbësh elektrike.

Dr Vershinina gjithashtu këshilloi që të lani fytyrën pasi të keni larë dhëmbët.’Pasi të keni larë dhëmbët, lani fytyrën në mënyrë që të eliminoni ndotjen e tërthortë nga goja në lëkurë,’ tha Dr Vershinina.

Stomatologu i Sidneit, Lewis Ehrlich tha se një studim alarmant i gjetur më parë se gjysma e popullsisë në të vërtetë nuk lajnë dhëmbët e tyre dy herë në ditë.”Duhet të keni sa më shumë kujdes që të keni mundësi ti mbroni ata nga dëmtimet,dhe për këtë duhet ti pastrojmë 2 herë në ditë” tha ai.Ai tha se një nga mitet më të zakonshëm se  furçat e dhëmbëve më të forta janë më të mira se të butat nuk vlen për shkak se furçat e forta mund të dëmtojnë mishrat dhe mund të krijojnë ndjeshmëri në dhëmbë. Kështu që gjithmonë përdorni furça dhëmbësh të buta,’’tha ai. Dr Ehrlich tha që dentistët rekomandojnë larjen e dhëmbëve në një lëvizje  rrethore – dhe jo horizontale sepse mund të dëmtojë dhëmbët tuaj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë