Loading…

A është kjo arma më e fuqishme në botë? I reziston edhe cunamit

  • 22/05/2020 | 17:09

A është kjo arma më e fuqishme në botë? I reziston edhe cunamit

Arma e njohur si ‘Kanyon’ është më e fuqishmja në botë, i reziston edhe cunamit, shkruan Gazeta Metro.


Ekzistenca e projektit të Kremlinit njihet si ‘Kanyon’ dhe sipas Pentagonit ai është testuar më 27 nëntor të vitit 2016 në rajonin e Arktikut, ndërsa do të jetë i gatshëm deri në vitin 2020. Projekti, ndërkaq, sipas Rusisë njihet si sistemi ‘Status- 6’ dhe është 24 metra e gjatë.

“Kanyon” është në gjendje për t’u përballur me valët e cunamit të lartë deri në 500 metra, posedon një fuqi bërthamore prej 100 megatonësh, është imune ndaj predhave, laserëve dhe do të shërbejë për sulme parandaluese.

Përveç kësaj, “Kanyon” është e pajisur me teknologjinë ‘Stealth’ për të qenë e padukshme ndaj detektimit.

Moska zyrtare ka mohuar se posedon një armë të tillë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë