Loading…
A është ky aeroporti më i bukur në botë (FOTO, VIDEO)
  • 14/04/2019 | 21:44

A është ky aeroporti më i bukur në botë (FOTO, VIDEO)

Aeroporti Jewel Changi në Singapor solenmisht do të hapet javën e ardhsme, ndërsa në kuadër të tij është edhe ujëvara më e madhe në hapësirë të mbyllur në botë, transmeton Gazeta Metro.

Më shumë kopsht botanik e oazë e natyrës se sa aeroport, Jewel Changi paraqet një kompleks të llojit të vet të serrës pesëkatëshe, me shitore e dyqane.

I projektuar nga byroja arkitektonike Safdie Architects, ndërtesa është prej xhami, ndërsa është e lidhur me sistemin e transportit të qytetit dhe drejtpërdrejt me terminale me urë këmbësorësh, që paraqet atraksion turistik vetvetiu.

Në të gjendet edhe Rain Vortex-i – ujëvara e gjatë 40 metra, nëpër të cilin rrjedhin rreth 10 mijë galonë ujë në minutë. Uji gjatë sezonit të shiut mblidhet me anë të hapjes qendrore të ndërtesës. Në kuadër të aeroportit ndodhen edhe disa ujëvara më të vogla e kanione./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë