Loading…

A flenë arinjtë gjatë gjithë dimrit?

  • 30/11/2021 | 19:23

A flenë arinjtë gjatë gjithë dimrit?

Biologu i Kërkimit dhe Specialist në fushën e Arinjve, Sean Farley, nga Departamenti i Peshqve dhe Lojërave në Alaskë, ka thënë se arinjtë qëndrojnë në gjendje të fjetur gjatë dimrit, por nuk flenë gjatë gjithë kohës.


Eksperti thotë se ekziston një presion i fortë evolucionar që arinjtë të qëndrojnë në strofkat e tyre gjatë dimrit, edhe nëse kanë pak ose aspak ushqim në dispozicion. Por arinjtë largohen nga strofullat e tyre me raste, veçanërisht kur strofulla e tyre përmbytet ose dëmtohet rëndë.

Farley thotë se moti luan gjithashtu rol te ato. Në pjesët më të ftohta, veriore të Alaskës, arinjtë qëndrojnë në gjendje të fjetur rreth 7 muaj të vitit.

Arinjtë në rajonet më të ngrohta, bregdetare të shtetit bien në gjendje të fjetur për 2-5 muaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë