Loading…

A janë në rrezik gratë shtatzëna me COVID, zbulon studimi

  • 23/02/2021 | 17:13

A janë në rrezik gratë shtatzëna me COVID, zbulon studimi

Gratë shtatzëna që infektohen më koronavirus nuk janë në rrezik të abortit spontan, një lindje të vdekur ose të lindin një fëmijë me peshë më të ulët, një hulumtim i cili ka përfshirë 4004 gra shtatzëna në Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A zbuloi se Covid-19 nuk e rrit rrezikun e një gabimi të shtatzënisë, transmeton Gazeta Metro.


Këshillat për nënat gjatë pandemisë kanë qenë të tregohen të kujdesshme për veten duke i vendosur ato në një grup ”të ndjeshëm klinik” .

Fëmijët duket se mezi sëmuren me virusin nëse nuk kanë tashmë probleme të rënda shëndetësore.

Dhe studimi i ri, nga Imperial College London, sugjeron që e njëjta gjë është e vërtetë për foshnjat e pa lindura dhe të porsalindurit. Asnjë foshnjë nuk vdiq nga Covid në studim dhe vetëm rreth 10 për qind e tyre dolën pozitivë pas lindjes.

Sipas DailyMail lindja e parakohshme ishte më e mundshme në gratë që testonin pozitivisht për koronavirus, zbuluan studiuesit, por kjo dukej të ishte për shkak se mjekët po vendosnin të shkaktonin lindje sepse ishin tepër të kujdesshëm në lidhje me Covid.

‘Gjetja që infeksioni Covid nuk rrit rrezikun e lindjes së foshnjës ose vdekjes së foshnjës ka qenë mjaft qetësuese,’ tha profesori Christoph Lees, një ekspert i obstetrikës në Imperial.

Profesor Lees, i cili drejtoi studimin, shtoi: “Sidoqoftë, një diagnozë e dyshuar ose e konfirmuar Covid ishte e lidhur me një rrezik më të lartë të lindjes së parakohshme dhe nuk është plotësisht e qartë pse.”

Shkencëtarët nuk mund ta shpjegonin këtë, por sugjeruan që mjekët po nxisnin gratë sepse kishin frikë nga efektet që Covid mund të kishte në foshnjën ose nënën. Studimi nuk thelloi arsyet pas lindjeve të parakohshme.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë