Loading…

A janë të mira apo të kqija arrat për trurin? Kjo është përgjigja e neurologëve

  • 30/07/2021 | 18:17

A janë të mira apo të kqija arrat për trurin? Kjo është përgjigja e neurologëve

Për ata që vuajnë nga migrena, një dietë e pasur me arra mund të zvogëlojë frekuencën dhe ashpërsinë e dhimbjeve të kokës.


“Arrat janë një burim i pabesueshëm i yndyrave shumë të rëndësishme për punën e enëve të gjakut që furnizojnë pjesë të ndryshme të trurit tonë me oksigjen dhe lëndë ushqyese”, shpjeguan neurologët Dean dhe Ayeshi Sherzai.

Një studim i kohëve të fundit tregoi se yndyrat poli-pangopura (veçanërisht acidet yndyrore omega-3) mund të zvogëlojnë stresin, dhe një studim tjetër thotë se një dietë e pasur me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë gjithashtu në ruajtjen e një ekuilibri të shëndetshëm emocional dhe disponimin pozitiv.

Gjithashtu, për ata që vuajnë nga migrena, një dietë e pasur me acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojë në kuptimin që mund të zvogëlojë si frekuencën ashtu edhe ashpërsinë e dhimbjeve të kokës.

“Studimet kanë treguar që njerëzit që hanë arra rregullisht kanë një tru më të shëndetshëm që ka më pak të ngjarë të vuajnë nga çdo formë e demencës”, thanë neurologët për Mind Body Green, duke shtuar se arrat përmbajnë gjithashtu shumë lëndë ushqyese dhe minerale që trurit i duhen: si fibra, selen, magnez dhe kalium.

Arrat janë të lehta për t’u përfshirë në dietë, duke pasur parasysh që ato shpesh gjenden në receta si për gatime të këndshme ashtu edhe për ëmbëlsira.

Gjalpi i arrës është gjithashtu i mirë. Thjesht shtoni një lugë çaji në pjatën kryesore ose në rostiçeri.

Për një tru të shëndetshëm, neurologët rekomandojnë një grusht arra në ditë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë