Loading…

A ju mungon një muskul në dorë: Bëni një test të thjeshtë dhe zbuloni

  • 24/10/2021 | 19:25

A ju mungon një muskul në dorë: Bëni një test të thjeshtë dhe zbuloni

Fshehur në trupat tanë është shenja e evolucionit njerëzor. Jonathan Benion nga Instituti i Anatomisë së Njeriut në Salt Lake City SHBA tregon se ne nuk vërejmë një muskul të vetëm në kyçin e dorës dhe arsyeja mund të jetë se një numër i madh njerëzish nuk e kanë atë.


Benion shpjegon se shumica e njerëzve kanë 20 muskuj në parakrah dhe të gjithë na ndihmojnë të kthejmë krahun, të lëvizim kyçin e dorës, të tundim krahët dhe shumë më tepër. Sidoqoftë, disa njerëz kanë vetëm 19 muskuj, dhe atyre u mungon një që mund të zhduket nga trupat tanë përgjithmonë – tendini palmaris longus.

Supozohet se 14 për qind e popullsisë njerëzore nuk e kanë këtë muskul, megjithëse ai ndryshon në popullatat aziatike, afrikano-amerikane dhe indiane.

Si ta kontrolloni nëse e keni atë muskul apo jo?

Përkulni pak kyçin e dorës dhe prekni gishtin e vogël me gishtin e madh. Nëse tendoni në pjesën e sipërme të pjesës së brendshme të kyçit është i dukshëm, ju e keni atë. Nëse jo, ju ndoshta nuk e keni. Është gjithashtu mjaft normale që është e dukshme nga njëra anë dhe jo nga ana tjetër.

“Ky muskul mund të ndihmojë pak në përkuljen e kyçit. Zakonisht është i dukshëm përmes lëkurës, por nuk është i nevojshëm për aktivitetet e përditshme. Nëse nuk e keni këtë muskul, sërish mund t’i bëni të gjitha lëvizjet me krahë dhe kyçe, si dhe ta keni”, përfundon Benion.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë