Loading…

A ka gjetur NASA gjurmët e para të jetës jashtëtokësore?

  • 11/04/2017 | 13:32

A ka gjetur NASA gjurmët e para të jetës jashtëtokësore?

NASA ka paralajmëruar konferencë për shtyp në të cilën do të prezantojë zbulimin e ri në Sistemin Diellor.

Agjencia, në konferencën të thirrur për 13 prill në orën 20 sipas kohës sonë, do të prezantojë rezultatet e kërkimit të gjerë të jetës jashtë Tokës, i cili do të ndikojë në kërkimet e ardhshme të oqeanit.

Agjencia amerikane e gjithësisë zakonisht organizon këtë lloj të ngjarjeve kur ka arritur deri të ndonjë zbulim të rëndësishëm, i cili është relevant për gjithë botë, derisa spekulohet se ndoshta ka zbuluar gjurmët e para të jetës në njërin nga satelitët e Saturnit.

Këtë lloj të ngjarjeve ka organizuar edhe kur kanë zbuluar ujë në Mars dhe sistemin e parë të planetëve jashtë Sistemit Diellor, në të cilët potencialisht mund të ketë jetë.

Zbulimi i ri duhet t’i përket hulumtimit të fluturakes Casini, e cila një kohë të gjatë sillet rreth Saturnit dhe satelitët e tij natyralë.

Ngjarja mund të përcillet drejtpërdrejtë nëpërmes të internetit, ndërsa në konferencë do të marrin pjesë shumë shkencëtarë në mes tyre edhe anëtarët e Misionit Casini si dhe astrobiologët./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë