Loading…

A ka kusht Lista Serbe për votim të Demarkacionit

  • 18/04/2017 | 20:12

A ka kusht Lista Serbe për votim të Demarkacionit

Mungesa e deputetëve të Listës Serbe në Kuvend ka bërë që marrëveshja për ratifikim të marrëveshjes së demarkacionit është shtyrë deri tani, ka thënë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.


Mustafa, në Rubikon të KTV-së, bëri të ditur se në momentin që do të kenë numrin e mjaftueshëm të deputetëve, marrëveshjen do ta procedojnë në Kuvend.

Ai tha se nuk e ka të qartë se kush është drejtues i Listës Serbe.

“Nuk e kam të qartë sepse akoma nuk e kemi një përgjigje të saktë të KQZ-së. Do të bëj përpjekje që në ditët në vijim ta kryejmë këtë. Ajo që është në përgjegjësi timen do ta bëj, mirëpo më duhet të pres edhe KQZ-në dhe zyrën time ligjore”, ka thënë Mustafa.

Mustafa thotë se nuk ka ndonjë kusht nga Lista Serbe për votim të demarkacionit. Ai thotë se i vetmi shqetësim i tyre është që ta qartësojnë rolin e ministrave dhe përgjegjësitë e Listës Serbe.

Ndonëse deputetët e opozitës e kanë kundërshtuar marrëveshjen e demarkacionit, atëherë pritja e Listës Serbe është e domosdoshme.

“Duhet që edhe Lista Serbe, duhet edhe ne partnerët e koalicionit por edhe me Listën Serbe pasi deputetët e opozitës e kanë kundërshtuar tërësisht”, ka thënë ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë