Loading…

A mund të pinë gratë kafe gjatë shtatzënisë

  • 21/05/2022 | 16:12

A mund të pinë gratë kafe gjatë shtatzënisë

Shumica e grave shtatzëna pyesin nëse mund të pinë kafe gjatë shtatzënisë.


Sipas gjinekologëve, gruaja shtatzënë nuk duhet të heqë dorë plotësisht nga kafeja.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) raporton se konsumimi i moderuar i kafeinës (më pak se 200 mg në ditë) nuk duket të shkaktojë abort ose lindje të parakohshme!

Marrëdhënia midis kafeinës dhe kufizimit të zhvillimit të fetusit është e paqartë. Pra, mund të jetë në interesin tuaj më të mirë të reduktoni marrjen e kafeinës gjatë shtatzënisë.

Megjithatë, në çdo rast, nënat në pritje duhet të konsultohen me gjinekologun e tyre. Në fund të fundit, është ai që do t’i drejtojë dhe do t’u shpjegojë se çfarë duhet të bëjnë, pasi ai ka tablonë e plotë të shtatzënisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë