Loading…

A rrit uji me limon imunitetin tuaj?

  • 09/12/2021 | 23:51

A rrit uji me limon imunitetin tuaj?

Megjithëse pirja e ujit të ngrohtë me limon rekomandohet shpesh për të rritur imunitetin, dhe veçanërisht si një ilaç për ftohjet dhe gripin, nuk ka asnjë provë shkencore për ta mbështetur këtë.


Megjithatë, ekspertët pajtohen se kjo pije mund të ketë një efekt shumë pozitiv në shëndet.

Shumë të famshëm dhe influencues të fitnesit pohojnë se e nisin ditën duke pirë ujë të ngrohtë me limon.

Duhet të ketë një efekt ultrahidratues, të sigurojë një burim të mirë të vitaminës C, të përmirësojë lëkurën, të ndihmojë tretjen dhe shumë më tepër.

Duke qenë se shumica e përfitimeve mbështetëse të kësaj pije janë anekdotike, sa të vërteta fshihen pas përfitimeve të konsumimit të ujit të nxehtë me limon dhe a ia vlen të shtoni në rutinën tuaj të përditshme?

Rezulton se nuk ka shumë që do të mbështesin pretendimet pas kësaj pije popullore “mrekulli”.

Nutricionisti Isa Robinson për revistën Stylist zbuloi se pompa rreth ujit të nxehtë dhe limonëve thjesht është reduktuar në “PR të mirë”.

“Ne nuk kemi shumë prova se pirja e ujit të ngrohtë me limon ka të gjitha këto përfitime të shtuara, nuk është domosdoshmërisht më i mirë se çaji bimor,” tha ajo.

Ekziston edhe miti i “detoksifikimit”, por duke pasur parasysh që ne kemi një mëlçi dhe veshka që janë të zënë 24 orë në ditë duke detoksikuar trupin tonë, kjo pije e nxehtë nuk ka të bëjë fare me të.

Edhe pse nuk është ilaçi që menduam se ishte, ekspertët vazhdojnë të theksojnë se limoni sjell përfitime – veçanërisht për shkak të vitaminës C.

Ashtu si çdo agrume, limoni është i pasur me vitaminë C, e cila mbështet një sistem të shëndetshëm imunitar. Dihet gjithashtu mirë se vitamina C mbështet shëndetin e kockave, gjë që është veçanërisht e rëndësishme nëse stërviteni, sepse kockat janë “të gjalla” dhe i nënshtrohen stresit gjatë stërvitjes në të njëjtën mënyrë si muskujt.

Një studim mbi gratë pas menopauzës tregoi se pirja e pijeve me bazë lëng limoni ndihmon në metabolizmin e kockave, parandalon humbjen e densitetit mineral të kockave dhe pengon prishjen e kockave.

Madje ka disa kërkime që acidi citrik mund të ketë një efekt pozitiv në mënyrën se si reagoni ndaj stërvitjes

. Një studim zbuloi se njerëzit që morën një suplement oral në formën e acidit citrik kishin rezultate më të ulëta për lodhjen fizike pas stërvitjes në krahasim me grupin placebo.

Përveç përfitimeve që ofron limoni, përbërësi i ujit të nxehtë sigurisht që do të thotë që po i afroheni plotësimit të nevojave tuaja ditore për hidratim.

Sa i përket idesë se është mirë të pini ujë të ngrohtë me limon në mëngjes ose me stomakun bosh, ekspertët bien dakord për faktin se nuk ka një kohë optimale të ditës për të pirë këtë pije dhe nuk ka asnjë mënyrë “të duhur” .

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë