Loading…

A trembeni shpesh papritur në gjumë: Mjekët zbulojnë pse ju ndodh kjo dhe nëse është e rrezikshme

  • 11/08/2022 | 16:07

A trembeni shpesh papritur në gjumë: Mjekët zbulojnë pse ju ndodh kjo dhe nëse është e rrezikshme

Sa herë jeni trembur në gjumë dhe jeni zgjuar të frikësuar, sepse nuk e keni ditur se ku gjendeni?


Edhe pse kjo përvojë mund të jetë mjaft e pakëndshme, duhet ta dini patjetër se nuk është e rrezikshme. Domethënë, madje 70 për qind e njerëzve kanë përjetuar këtë fenomen i cili quhet hov hipnik.

Ky hov shfaqet befas dhe mund të përfshijë gjithë trupin apo pjesë të trupit dhe e ndieni si goditje e elektricitetit apo keni ndjenjë që po rrëzoheni, ka shpjeguar doktor Ray Dasgupta, transmeton Telegrafi.

Hipnoza më së shpeshti ndodh në kalimin midis zgjimit dhe gjumit dhe nuk është e pazakontë që ajo të ndodhë në faza të ndryshme të gjumit. Ende nuk është plotësisht e qartë pse ndodh, por shumë shkencëtarë e konsiderojnë atë një shenjë evolucionare, domethënë e lidhin atë me të kaluarën e largët kur një njeri flinte në një pemë dhe një hov gjatë gjumit do ta pengonte atë të rrëzohej.

Më shpesh janë këto katër gjëra shkaktare përse ndodh hovi hipnik:

1. Pagjumësia

– Cilësia e keqe e gjumit do të thotë se nuk merrni fazë të thellë gjumi REM e cila është restorative. Ndonëse në shtrat i kaloni 7 deri në 9 orë, aq sa rekomandohet, ndoshta zgjoheni të pagjumë dhe të përgjumur jeni gjatë ditës.

2. Kafeina

– Stimuluesit, siç janë kafeina dhe nikotina, gjithashtu kanë të bëjnë me hovet hipnike. Dhe nuk është për t’u habitur që mungesa e gjumit dhe konsumimi i kafeinës mund të shkojnë njëra pas tjetrës.

3. Apneja

– Meqenëse hovet hipnike ndodhin gjatë kalimit midis zgjimit dhe gjumit, probabiliteti më i madh është se do të shfaqen nëse keni apne, gjendje e shënuar me ndërprerje të shkurtra të frymëmarrjes gjatë natës, gjë që shkakton zgjime të shumëfishta.

4. Stresi

Stresi emocional dhe mendor mund të shkaktojë dridhje hipnike.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë