Loading…

A u punësua Vitia në një spital privat? Haxhiu dhe Latifi replikojnë në Kuvend

  • 26/05/2022 | 13:49

A u punësua Vitia në një spital privat? Haxhiu dhe Latifi replikojnë në Kuvend

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, beson se ish-ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia e ka shkelur ligjin duke u punësuar në një spital privat. Se a është në dijeni të kësaj, ai në seancën e sotme të Kuvendit e pyeti ministrin aktual të Shëndetësisë, Rifat Latifin.


“Në media është raportuar që paraardhësi juaj, ish-ministri Arben Vitia ka filluar punën në kompaninë Olive. Në foton e publikuar në media, ai shihet me stafin e kësaj kompanie. Në aplikacionin për licencim të spitalit “Olive” në Ministrinë e Shëndetësisë, Arben Vitia figuron staf i kësaj kompanie”, tha Haxhiu.

“A jeni në dijeni se ky veprim i Arben Vitisë si ish-ministër i Shëndetësisë është konflikt i interesit, pasi që “Olive” është licencuar nga MSH për testet PCR?”, ka pyetur deputeti.

Haxhiu e citoi ligjin për parandalimin e konflitit të interesit, i cili sipas tij është shkelur në këtë rast.

Në përgjigje, ministri tha se çdokush “ka të drejtë të punojë aty ku ka dëshirë”.

“Është fare e qartë se kjo pyetje është jashtë komforitetit tim me u përgjigj, por nëse është shkelë ligji, atëherë sigurisht organet përkatëse do të merren me to. Ndërsa unë mendoj se çdo qytetar i Republikës së Kosovës ka të drejtë të punojë aty ku ka dëshirë, qoftë në sektorin privat apo në sektorin shtetëror. Por nëse ka pasë shkelje të ligjit, atëherë sigurisht organet përkatëse do të merren me të”, tha Latifi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë