Loading…

A u tërhoq SHBA? Rusia fillon ‘Nord Stream 2’ drejt Gjermanisë

  • 05/10/2021 | 10:53

A u tërhoq SHBA? Rusia fillon ‘Nord Stream 2’ drejt Gjermanisë

Operatori i ‘Nord Stream 2’ i Rusisë ka filluar mbushjen e gazsjellësit të diskutueshëm të Detit Baltik drejt Gjermanisë.


‘Nord Stream 2 AG’, një kompani me qendër në Zvicër në pronësi të një filiali të gjigantit rus të gazit Gazprom, tha në një deklaratë më 4 tetor se vargu i parë i gazsjellësit do të mbushej gradualisht për të krijuar inventar dhe presion.

Hapi i fundit që sjell tubacionin më pranë funksionimit vjen ndërsa Evropa përballet me pakësimin e rezervave të gazit natyror dhe rritjen e çmimeve të energjisë, duke kërcënuar rimëkëmbjen ekonomike të kontinentit nga pandemia e koronavirusit para sezonit të ngrohjes dimërore.

Nord Stream 2 AG nuk dha një datë ‘që tubacioni të hyjë në shërbim, duke thënë vetëm se do të publikojë më shumë informacion në lidhje me “hapat e mëtejshëm teknikë në kohën e duhur”.

Mediat gjermane raportuan se gazi mund të fillojë që këtë muaj, nga ana tjetër rregullatorët po rishikojnë dokumentet përfundimtare para se t’i japin miratimin për të filluar funksionimin.

Rregullatorët kanë afat deri në janar për të marrë një vendim nëse Nord Stream 2 është një rrjet i pavarur transporti në përputhje me direktivat e BE.

Projekti Nord Stream 2 është krijuar për të transportuar gazin rus direkt në Gjermani, duke anashkaluar rrugët tokësore përmes Ukrainës dhe duke privuar Kievin nga 2 miliardë dollarë në vit në tarifat e transitit.

Kur të funksionojë plotësisht, tubacioni ka kapacitet për të transportuar 55 miliardë metra kub gaz në tregjet evropiane çdo vit, ose të mjaftueshme për të furnizuar 26 milionë familje.

Ukraina ka lobuar për të prishur projektin, duke paralajmëruar Evropën se mund të përdoret nga Moska për të ushtruar presion politik dhe ekonomik.

Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë Nord Stream 2, por Presidenti Joe Biden në maj ra dakord të heqë dorë nga sanksionet e mandatuara nga kongresi mbi tubacionin për të qetësuar marrëdhëniet me Gjermaninë, e cila ka mbështetur ndërtimin e tubacionit. Ekonomia më e madhe e Evropës merr 40% të gazit të saj nga Rusia.

Marrëveshja SHBA-Gjermane ‘hapi derën’ për përfundimin e tubacionit prej 11 miliardë dollarësh muajin e kaluar.

“Ne vazhdojmë të kundërshtojmë këtë tubacion,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price, më 4 tetor.

“Ne vazhdojmë të besojmë se është një projekt gjeopolitik i Federatës Ruse dhe ne do të vazhdojmë të zbatojmë ligjin në përputhje me rishikimet tona periodike të cilat, natyrisht, mbeten në vazhdim.”
Sipas marrëveshjes së majit me Gjermaninë, administrata e Biden pranoi të heqë dorë nga sanksionet e detyrueshme në këmbim të angazhimeve nga Berlini për të investuar në industrinë e energjisë të Ukrainës dhe të shtyjë Kremlinin të vazhdojë të eksportojë pak gaz përmes vendit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë