Loading…

AAK: Vendimi i Kushtetueses vërtetoi se përmes ligjeve, qeveria synon t’i kapë institucionet e pavarura

  • 26/03/2023 | 13:18

AAK: Vendimi i Kushtetueses vërtetoi se përmes ligjeve, qeveria synon t’i kapë institucionet e pavarura

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka paraqitur dy shqetësime ndaj Qeverisë.


Kryetari i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se shqetësimi i parë është për vendimin e fundit të Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial, i cili sipas tij ka vërtetuar se kjo qeveri si normë qeverisëse ka “anti-kushtetueshmërinë” e se po mundohet që t’i “kapë” të gjitha institucionet e pavarura.

“Kemi dy shqetësime të mëdha. E para ka të bëjë me vendimin e fundit të Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial. E dyta është për gjendjen e rëndë ekonomike, për krizën e madhe që është në institucionet bazë të ekonomisë, në BQK, bordi i Trustit dhe vendimi për shtrenjtimin e rrymës”.

“Vendimi i fundit të Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton se anti-kushtetueshmëria në këtë qeveri është normë dhe standard qeverisës. Kjo qeveri shtyn ligje të cilat i ka kontestuar komisioni i Venecias dhe instanca jopolitike e nivelit vendor dhe ndërkombëtar. Synim kanë që përmes ligjeve t’i kapin institucionet e pavarura. Kjo logjikë duhet të thehet. Pushtetet janë të ndara”, ka thënë Tahiri, në konferencën për medie.

Ndërsa deputeti i kësaj partie, Fatmir Gashi, ka thënë se është ë pakuptimtë që të lihen 2.5 milionë ëuro në fondin pensional pa menaxhim.

Ai ka thënë se ka pritur reformim të këtij sistemi, siç ka ndodhur në vendet e rajonit.

“Duke parë rënien ekonomike në gjithë botën, të mos formohet bordi i Trustit është e pakuptueshme nga kjo qeveri. Fondi pensional i menaxhon 2.5 milionë euro dhe ato janë të lëna pa mbikëqyrje. Nëse shohim vendet e rajonit, të gjitha kanë reformuar sistemin pensional”.

Gashi ka shprehur shqetësime edhe për punën e Bankës Qendrore dhe shtrenjtimin e rrymës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë