Loading…

AAK’ja bën homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit: Ishte njeri i veprimit dhe aksionit

  • 31/01/2023 | 14:04

AAK’ja bën homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit: Ishte njeri i veprimit dhe aksionit

Zyrtarë të lartë të AAK’së, gjatë ditës së sotme kanë bërë homazhe pranë shtatores së heroit Zahir Pajaziti, në kujtim dhe nderim të 26 vjetorit të rënies së tij dhe bashkëluftëtarëve të tij Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha, shkruan Gazeta Metro.


‘‘Zahiri ishte njeri i veprimit dhe aksionit. Ashtu i edukonte edhe bashkëluftëtarët e tij, për më pak fjalë e më shumë veprime në favor të arritjes së lirisë’’, ka deklaruar Lahi Brahimaj.

Postimi i plotë:

Zyrtarë të lartë të AAK-së kanë bërë sot homazhe pranë shtatores së heroit Zahir Pajaziti në kujtim dhe nderim të 26-vjetorit të rënies së tij dhe bashkëluftëtarëve të tij, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha.

Ish-komandanti i UÇK-së, Lahi Brahimaj pas homazheve ka rrëfyer ngjarje të rëndësishme nga lufta duke e cilësuar Zahirin si njeri i veprimit dhe aksionit.

Postimi i plotë i Brahimajt:

26 vjet më parë u përjetësuan Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu.

Me Zahirin kishim takime të rregullta, si dy anëtar të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Herën e fundit e takova një javë para rënies. Ai ishte me Nait Hasanin, e unë me bashkëluftëtarët Myrtë Zeneli, Naser Brahimaj, Hajdar Ahmeti dhe Hysen Brahimaj. U takuam te Kodra e Becit, e më pas vazhdova me Zahirin e Naitin për në Ponoshec, për tu kthyer më pas në Jabllanicë.

Aty na priti Nëna Azë me bukë e çaj. Ishte ky takimi i fundit me heroin, të cilit në periudha të tjera të luftës për liri, iu bashkuan edhe heronjtë Myrtë Zeneli dhe Naser Brahimaj.

Zahiri ishte njeri i veprimit dhe aksionit. Ashtu i edukonte edhe bashkëluftëtarët e tij, për më pak fjalë e më shumë veprime në favor të arritjes së lirisë.

Ashtu edhe ra. Heroikisht në luftë me armikun deri në plumbin dhe frymën e fundit. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë