Loading…

Abbott ‘inkurajon’: Kosova është zotuar për Asociacionin dhe i takon që të pajtohet për formën dhe periudhën e themelimit

  • 31/01/2023 | 16:57

Abbott ‘inkurajon’: Kosova është zotuar për Asociacionin dhe i takon që të pajtohet për formën dhe periudhën e themelimit

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott, ka përgëzuar organizatorin dhe pjesëmarrësit në diskutimin e organizuar sot rreth themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shkruan Gazeta Metro.


Si një prej diplomatëve të shteteve të Kuintit, ambasadori britanik Abbott ka shkruar në konton e tij në Twitter me qëndrim të bashkërenduar me shtetet tjera. Nuk ka dallim aspak mes qëndrimeve dhe vetëm një përkujtim të kujdesshëm për obligimet e zotimeve të Kosovës të dala nga procesi i dialogut.

“Një diskutim i mirëpritur sot i organizuar nga Ambasadori Amerikan me një pjesëmarrje të shkëlqyeshme. Përmes Dialogut, Kosova është zotuar për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe i takon palëve të pajtohen për formën dhe periudhën e themelimit. Ne i inkurajojmë qeverinë të përparojë në të dyja. Një institucion i tillë nuk është vetëm një zotim ndërkombëtar, që poashtu ofron një mundësi për serbët e Kosovës që të jenë një pjesë integrale e Kosovës. Kosova është një shtet multietnik dhe komunat e saj do të mbeten multi-etnike. As që bëhet fjalë për krijimin e një enklave mono-etnike.”

Ai ka shtuar edhe një inkurajim për qeverinë e Kosovës që të punojë në nisjen e themelimit të Asociacionit e Komunave me Shumicë Serbe./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë