Loading…

Abdixhiku: Kosova sot është në pozicion vajtues, në pritje të sanksioneve tjera

  • 19/09/2023 | 22:31

Abdixhiku: Kosova sot është në pozicion vajtues, në pritje të sanksioneve tjera

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, vlerëson se Kosova momentalisht nuk qëndron në pozicion të mirë si shtet dhe është në pritje të sanksioneve të reja.


Në emisionin Rubikon në Klan Kosova ai u shpreh se një vend i sanksionuar dhe që mban komunikime me konferenca me ndërmjetësues e me aleatë ndërkombëtarë, nuk është në pozicion të mirë, dhe siç tha, është në pozicion vajtues dhe më pas është në pritje të masave tjera.

Tutje ai shtoi se pozicioni i Kosovës sot është shumë më i rëndë se sa që ka qenë para tri vjetëve, dhe kjo në përgjegjësi të qeverisë aktuale.

“Serbia investon në destabilizimin e Kosovës, ka trupa të veçantë që operojnë në Kosovë, madje ka edhe brenda institucioneve të Kosovës, sepse për shkak të konstruktit politik e etnik të Kosovës është fare e lehtë që të ketë edhe qasje në institucionet tona. Pra, qasja e Serbisë ndaj Kosovës është totalisht e parashikuar dhe e pritshme. Por ne mund të themi që në këtë periudhën trevjeçare nuk do ta kisha menduar ndonjëherë ndonjë rast ku e bëjmë Serbinë të duket e arsyeshme në sytë e komunitetit ndërkombëtar, dhe e bëjmë Kosovën të vetmuar dhe pa mbështetje bllanko. Tani jemi të sanksionuar dhe në një pozicion shumë më të vështirë”, deklaroi Abdixhiku.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë