Loading…

Abdixhiku: Një ministër i Financave si Murati duhet t’i marrë letrat e të shkojë në shtëpi

  • 20/10/2022 | 13:19

Abdixhiku: Një ministër i Financave si Murati duhet t’i marrë letrat e të shkojë në shtëpi

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti dhe ministrin e Financave, Hekuran Murati, për qasjen e tyre ndaj inflacionit, duke thënë se nuk ia kanë haberin kësaj çështje.


Këto kritika ai i bëri nga foltorja e Kuvendit në seancën ku po diskutohet Projektligji për Masat e përkohshme të produkteve themelore.

“Ka kohë që provoj të kuptoj se si i marrin vendimet këta. Dhe sot i pashë kështu dy raste nga ulësja. Doli e para ministrja e Ekonomisë dhe tha se çmimi i prodhimit të peletit është 188 euro e po shitet me fitim 500 euro, 700 euro në treg e kryeministri e rrotullonte kokën me mosbesim. Doli ministri i Financave thotë një produkt që vjen në kufi me 1 euro e 20 centë e shitet me 2 euro e 20 centë i bën 1 euro fitim – dhe ky [kryeministri] prapë e rrotullonte kokën. Çfarë po ndodhka këtu? Pra, nuk e kupton ministri i Financave, e aq më pak kryeministri i tij, që në momentin e parë që ai produkt futet në doganë qysh në start i merr 20 centë prej këtyre TVSH. Dhe më pas ka kosto të operimit, të punëtorëve, të punës, qirasë, shpërndarjes. Një ministër i Financave si ky duhet m’i marrë letrat me shku në shtëpi. Kjo është tragjedia e këtij vendi. Një shtëpi e paditur në Qeveri.

Abdxhiku tha se reagimi i Qeverisë ndaj inflacionit është shumë i vonshëm dhe se ministrja e Ekonomisë nuk e di as sa është inflacioni.

“Po bëhen tetë muaj që çmimet kanë filluar të rriten dhe këta s’e kuptojnë as sa e kanë inflacionin. Kryeministri, zëvendëskryeministri , ministri i Financave dhe ajo zonja [ministrja Hajdari] që merrte shënim dhe fliste kot, thanë se inflacioni është 12 përqind. E krahasojnë muaj për muaj. 19.3 % është inflacioni prej se ke ardhur ti”.

Abdixhiku tha se do të bie ky ligj nëse shkon në Kushtetuese.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë