Loading…

‘Adria Airways’ kërcënohet me konfiskim avioni për kompensimin e papaguar

  • 06/09/2019 | 12:32

‘Adria Airways’ kërcënohet me konfiskim avioni për kompensimin e papaguar

Kompanisë së fluturimit ‘Adria Airways’  mund t’i konfiskohen aeroplanët pasi që nuk i është paguar kompensimi i një pasagjeri austriak në vitin 2017, shkruan Gazeta Metro.


Linja ajrore anuloi shërbimin e mbrëmshëm në mes të Ljubljanës dhe Vjenës, pasi u zbulua se oficerët e zbatimit të ligjit, një ekzekutues, si dhe avokatët e kompanisë pretenduan kompensimin e FairPlane që planifikoi të përshëndes aeroplanin pas mbërritjes në kryeqytetin austriak.

Më 23 Shtator 2017 Adria anuloi një fluturim çarter që duhej të operonte nga Cefalonia në Greqi për në Graz. Një pasagjer paraqiti një kërkesë për kompensim në vlerë prej 250 euro, por përkundër paralajmërimeve të shumta të lëshuara në kompani ajrore dhe një vendim gjyqësor të mëvonshëm në favor të pasagjerit, transportuesi slloven nuk e kishte detyruar.

Në një njoftim për media, FairPlane, e cila veproi në interes të pasagjerit, tha se: “Afati i pagesës skadoi të enjten 5 shtator 2019 kështu që në 19.00 CEST, një ekzekutues, polici dhe një avokat ishin të pranishëm në portën në Vjenë Airport. Zakonisht, në raste të tilla, sekuestrohen shitjet nga bordi pa pagesë, si dhe prona të tjera që i përkasin linjës ajrore që gjenden menjëherë në vend.

Nëse asgjë nuk mund të mbahet ose nuk ka rezistencë nga ekuipazhi, ekzekutuesi mund të bllokojë avionin “. Sidoqoftë, fluturimi nga Ljubljana, i cili duhej të operohej nga një aeroplan britanik Aerospace 146 i marrë me qira, nuk mbërriti kurrë. Pasagjerët në fluturimin JP136, që do të niseshin për në Vjenë, hipën në aeroplan, por më pas u ngarkuan nga avioni vetëm për t’u thënë disa orë më vonë se fluturimi ishte anuluar. Ndërkohë, pasagjerët në Vjenë u informuan se fluturimi i tyre ishte anuluar pesë minuta para kohës së planifikuar të nisjes.

Mbetet e paqartë nëse anulimi lidhej me ngjarjet në Vjenë nga mbrëmja e kaluar. Sikur të kishte mbërritur fluturimi i Adria, nuk do të ishte e mundur të ekzekutohej ndonjë nga masat e përshkruara nga FairPlane pasi shërbimi po kryhej nga operatori gjerman ACMI WDL Aviation, i cili nuk është asnjë mënyrë i lidhur me rastin.

Kompania pretendon se kompensimin nuk mund të kryejë masa të njejta në dy prej avionëve të Adria-s Bombardier CRJ900 në Vjenë, të cilat aktualisht funksionojnë në emër të Austrian Airlines, pasi duhej të siguronte një “shumë dokumente paraprakisht”. Adria është kritikuar shumë për dështimin për të paguar kompensimin e pasagjerëve të saj pas anulimeve të shumta dhe vonesave gjatë vitit të kaluar. Transportuesi slloven nuk ka komentuar publikisht për ngjarjet e natës së kaluar.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë