Loading…

Aeroplan i ardhmërisë: Udhëtarët do të ulen edhe në krahë |PAMJE

  • 06/06/2019 | 10:48

Aeroplan i ardhmërisë: Udhëtarët do të ulen edhe në krahë |PAMJE

Kompania ajrore holandeze KLM po e financon zhvillimin e një aeroplani në formë të shkronjës “V” “Flying V”, në të cilin udhëtarët do të mund të ulen edhe në hapësirën e krahëve, për çka aeroplani do të ketë efikasitet më të madh në shpenzimin e karburantit, transmeton Gazeta Metro.


Për shkak të pamjes futuristë, aeroplani do të jetë më aeropdinamik, kështu që do t’i nevojiten 20 për qind më pak karburant se sa shpenzon “Airbus A350”, i cili aktualisht është aeroplani më i avancuar në planet.

Hulumtuesit kanë thënë se prototipi do të jetë i gasthëm sivjet, ndërsa versioni komercial i aeroplanit mund të fluturojë më së hershmi në vitin 2040.

/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë