Loading…

Aeroplani Solar në udhëtim rreth botës (Foto)

  • 08/11/2016 | 20:03

Aeroplani Solar në udhëtim rreth botës (Foto)

Fluturimet Solare janë testuar nga kompania “Powered Solar Impulse” që ka përfunduar me sukses udhëtimin rreth botës, duke fluturar me një aeroplan të dizajnuar të merr energjinë nga panelet solare. Udhëtimi ka përfunduar me sukses deri në aterrimin në aeroportin e Al Baten, të  Abu Dabit në Emiratet e Bashkuara Arabe.

2

Fluturimi është bërë prej ka filluar me 9 marsit 2015, ndërsa aventura prej 42.000 kilometrash, është kryear pa një pikë të vetme karburanti.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë