Loading…

AFK mbështet kreditimin e bujqësisë në Kosovë

  • 07/12/2016 | 11:38

AFK mbështet kreditimin e bujqësisë në Kosovë

Korporata Financiare Ndërkombëtare anëtare e Grupit të Bankës Botërore dhe Agjensioni për Financim në Kosovë(AFK) organizuan hapjen e ceremonisë “Avancimi i kreditimit të bujqësisë në Kosovë me praktikat më të mira globale Partneriteti AFK dhe IFC”.

Drejtori ekzekutiv i AFK, Vahdet Anadolli, me këtë rast tha se sektori i bujqësisë vazhdon të mbetet ende i pa zhvilluar, edhe pse sipas tij, Qeveria viteve të fundit ka rritur buxhetin për këtë sektor.

Ai tha se Kosova mbetet importuesi më I madh I produkteve ushqimore në Evropë. Andaj, sipas Anadollit ky sektor vazhdon të përkrahet në aspektin e kreditimit nga AFK.

Drejtori i Departamentit për Analiza Ekonomike në Ministri të Bujqësisë, Ekrem Gjokaj, tha se sektori i bujqësisë është një prej sektorëve më të rëndësishëm për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik në Kosovë.

Ai ngriti çështjen e qasjes së fermerëve në kreditim, ku sipas tij, kjo Ministri po vazhdon të krijoj lehtësira në financa me që normat e kredisë vazhdojnë të jenë më të larta prej të gjithë sektorëve të tjera. Sipas tij, normat e kredisë për bujqësi ende vazhdojnë të jenë të larta prej 16 deri 24 përqind.

Shkëndije Himaj nga BQK, tha se Banka Qendrore mirëpret iniciativat për kreditimin e sektorit të bujqësisë.

Sipas saj me krijimin e kushteve për qasje në financa, fermerët bujqësorë zgjerojnë gamën e produkteve në bujqësi.

SipasHimajt, BQK vetëm 4 përqind e kreditimit është në bujqësi. Kjo sipas zyrtarëve të AFK është për shkak të hendeqeve të mëdha të ndryshme. IFC do ta këshilloj AFK-në, pasi që kjo qendër zhvillon strategjitë dhe mjetet e financimit që do ta mundësojnë që ajo të shtrijë financimin për më shumë firma bujqësore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë