Loading…

Afrika e Jugut ndalon shitjen e alkoolit për të zvogëluar numrin e personave të pranuar në spital gjatë pandemisë

  • 13/07/2020 | 10:54

Afrika e Jugut ndalon shitjen e alkoolit për të zvogëluar numrin e personave të pranuar në spital gjatë pandemisë

Presidenti i Afrikës së Jugut ka njoftuar një ndalim të shitjes së alkoolit, për të zvogëluar numrin e personave të pranuar në spital, transmeton Gazeta Metro.


Shpresohet që një rënie e numrit të pranimeve në spital në lidhje me alkoolin do të nënkuptojë më shumë shtretër në dispozicion për të trajtuar pacientët me COVID-19.

Do të rikthehet një shtetrrethimi gjatë natës për të zvogëluar aksidentet në trafik, i cili gjithashtu synon të çlirojë shtretërit spitalor.

Veshja e maskave për fytyrën është bërë e detyrueshme edhe në publik. Kjo vjen pasi Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa tha që zyrtarët shëndetësorë kishin paralajmëruar se numri i shtretërve spitalorë së shpejti nuk do të jetë i mjaftueshëm, pasi rastet me koronavirusit rriten. Ai tha se vendi pritet të arrijë kulmin e çështjeve midis fundit të korrikut dhe shtatorit.

“Kjo është një luftë për të shpëtuar çdo jetë, dhe ne kemi nevojë për të shpëtuar çdo shtrat,” tha Ramaphosa.

“Stuhia e koronavirusit është shumë më e ashpër dhe më shkatërruese se ajo që ne kemi njohur.”

Afrika e Jugut ka konfirmuar 276,242 raste të koronavirusit, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, dhe 4.079 njerëz në vend kanë vdekur me virusin.

Vendi ka raportuar çdo ditë rritje për më shumë se 10,000 raste të konfirmuara për disa ditë, me shifrën e fundit ditore që shton afro 13.500 në total.

Në mars, Afrika e Jugut filloi një bllokim të rreptë në një përpjekje për të luftuar virusin, por që atëherë ka lehtësuar shumë prej këtyre kufizimeve për shkak të frikës se vazhdimi i bllokimit do të shkatërronte ekonominë në përpjekje.

Koha e ndalimit të natës zgjat nga 9 pasdite deri në ora 4 të mëngjesit, por nuk vlen për ata që udhëtojnë drejt ose nga puna ose kërkojnë ndihmë mjekësore./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë