Loading…

Afrika po çahet në dysh e një oqean i ri do formohet, thonë shkencëtarët

  • 28/03/2023 | 19:15

Afrika po çahet në dysh e një oqean i ri do formohet, thonë shkencëtarët

Lëvizja e pllakave tektonike po e çajnë në dysh kontinentin që prej se u shfaq çarja 56 kilometra e gjatë në shkretëtirën e Etiopisë më 2005, transmeton Gazeta Metro.


Ndarja e pllakës tektonike somaleze dhe asaj më të madhe nubiane do të ndajë faktikisht kontinentin e Afrikës në dysh, fenomen që nuk është vërejtur me qindra miliona vite, që pres së Amerika Jugore dhe Afrika u ndanë në kontinente të ndryshme.

Të gjeturat bazohen në studimin e vitit 2004 të ndarjes së pllakave tektonike Somaleze dhe Nubiane. Studimi ishte botuar në revistën shkencore Earth and Planetary Science Letters, që kishte shkruar se pllakat po shkëputen disa milimetra në vit.

Shtete afrikane si Etiopia, Uganda dhe të tjera do të kenë bregdet pas ndarjes. Për më tepër ndarja si rrjedhojë të shfaqjes së  një oqeani të ri.

Megjithëse shkëputja do të shfaqte mundësi të reja kontinenti kjo nuk pritet të ndodhë edhe për nja 5 deri në 10 milion vite./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë