Loading…

Agim Ademi shpërfilli vendimin e mjekëve: Shkoi në shtëpi dhe nuk u lajmërua

  • 24/03/2023 | 12:06

Agim Ademi shpërfilli vendimin e mjekëve: Shkoi në shtëpi dhe nuk u lajmërua

Agim Ademi është dashur të qëndronte në spital edhe mbrëmë me kërkesë të mjekëve.


Por, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës nuk e ka bërë një gjë të tillë.

Në fakt, kreu i futbollit kosovar dje u paraqit në Gjykatën Themelore në Prishtinë, ku iu kumtua vendimi për masën e arrestit shtëpiak për 1 muaj, me kërkesë paraprake të Prokurorit të Shtetit.

E më pas, ai është kthyer shkurt në spital dhe prej aty është larguar, duke mos e respektuar vendimin e mjekëve në QKUK për të qëndruar edhe një natë.

Nazmi Kolgeci, drejtor i Klinikës së Kirurgjisë Torakale i ka thënë “Gazetës Express” se Ademi nuk është përgjigjur dhe nuk është bërë më “i gjallë” që kur u largua nga spitali mbrëmë.

“Dje e kanë marrë nga spitali dhe e kanë dërguar në gjykatë. Më pas, sa kam informata, është kthyer në orën 17:00 dhe ka qëndruar këtu për gjysmë ore dhe është larguar. Më vonë e kam thirr, kam tentuar ta kontaktoja, por ishte e pamundur. Nuk e di se ku është dhe as gjendjen e tij”, thotë fillimisht Kolgeci për “Express”.

Sipas tij, Ademi është dashur t’u nënshtrohej edhe disa kontrolleve mjekësore, por çuditërisht nuk është kthyer më në spital.

“Urologu e ka pritur për t’ia bërë kontrollin, por ai nuk erdhi më. Nuk i ka pasur patjetër kontrollet, por ka qenë mirë t’i bënte, pasi sa kemi informata, ka pasur probleme të tilla shëndetësore në të kaluarën”, vazhdoi Kolgeci.

Dy ditë më parë, Agim Ademi ishte intervistuar nga njësia e krimeve ekonomike, ndërsa më pas u dërgua në mbajtje për 48 orë.

Sidoqoftë, aty qëndroi pak orë dhe iu përkeqësua gjendja shëndetësore dhe më pas mori ndihmë mjekësore, duke u dërguar në QKUK.

Aty qëndroi të mërkurën mbrëma, ndërsa dje u largua dhe nuk u kthye më, edhe pse mjekët kishin konstatuar se ishte e nevojshme të qëndronte edhe mbrëmë në spital.

Agim Ademi është i ngarkuar me akuzat “Keqpërdorim i besimit” dhe “Shpërdorim i detyrës”, ndërsa policia në raportin e djeshëm e ngarkoi atë edhe me dyshimin për keqpërdorim të buxhetit të FFK-së.

Ai do të qëndrojë për një muaj në arrest shtëpiak.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë