Loading…

Agjenti i Rushdies: Shkrimtari ka gjasa të humb njërin sy, aktualisht nuk mund të flas

  • 13/08/2022 | 09:55

Agjenti i Rushdies: Shkrimtari ka gjasa të humb njërin sy, aktualisht nuk mund të flas

Shkrimtari britanik Salman Rushdie, i cili u sulmua dje në shtetin amerikan të New Yorkut në prag të një forumi, është në një ventilator dhe nuk mund të flasë, tha agjenti i tij, Andrew Wiley.


“Lajmi nuk është i mirë. Salman me siguri do të humbasë njërin sy, nervat në dorën e tij janë prerë dhe mëlçia është shpuar dhe dëmtuar”, tha Wiley.

Një mjek që e pranoi shkrimtarit të famshëm në spital i përshkroi plagët e Rushdie si “të rënda, por të shërueshme”, raporton bbc.

Rushdie u godit disa herë në qafë nga një sulmues në skenën e amfiteatrit të Institutit në Erie County.

Sulmuesi është ndaluar dhe policia beson se nuk ka pasur bashkëpunëtorë. Është bërë e ditur se bëhet fjalë për 24-vjeçarin Hadi Matar nga New Jersey.

Ndryshe, policia ka nisur hetimet gjersa aktualisht nuk dihet motivi i sulmit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë