Loading…

AGK lanson raportin për lirinë e mediave dhe sigurinë e gazetarëve

  • 17/12/2016 | 08:08

AGK lanson raportin për lirinë e mediave dhe sigurinë e gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) përmes projektit Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për avokim të lirisë së medias dhe sigurisë së gazetarëve do të lansojë raportin hulumtues të gjendjes së mediave në vend.


Të gjeturat tregojnë për përkeqësim ekonomik të pozitës së gazetarëve, censura dhe vetë-censura, qasje e vogël në dokumente publike, kërcënime dhe sulme fizike ndaj gazetarëve dhe profesionistëve tjerë medial, gjyqësor dhe prokurori joefikase në trajtimin e rasteve, probleme në transmetuesin publik e shumë të tjera.

Raporti nxjerr edhe disa rekomandime për institucionet shtetërore të nevojshme për përmirësimin e ambientit më të mirë të të bërit gazetari.

Rekomandime
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë