Loading…
Ai është 125 vjeç, pi cigare për tetë dekada dhe ka një djalë 7 vjeçar
  • 19/11/2018 | 16:29

Ai është 125 vjeç, pi cigare për tetë dekada dhe ka një djalë 7 vjeçar

Sipas biologëve, jetëgjatësia pritet tërësisht në kushte ideale. Përkufizimi i kushteve ideale varet nga personi në person.


Disa mund të thonë se më e rëndësishmja është gjenetika. Por edhe nëse paraardhësit tuaj nuk kanë jetuar gjatë, kjo nuk do të thotë që ju do të jetoni njësoj si ata. Gjenetika mund t’ju japë deri në 30% të jetëgjatësisë më së shumti, transmeton gazetametro.net.

Gjithçka tjetër varet nga ju. Faktorët e tjerë janë nën kontrollin tuaj, siç janë sjellja, dieta dhe mënyra e jetesës.

Ndërsa shumë qindvjeçarë pohojnë se dieta, stërvitja dhe një mënyrë jetese e shëndetshme kanë kontribuar në jetëgjatësinë e tyre, njerëz të tjerë i shkatërrojnë plotësisht këto teori.

Një prej tyre është plaku 125 vjeçar nga Libani, Suliman Al-Mul, i cili pi cigare çdo ditë për më shumë se 40 vjet, transmeton gazetametro.net.

Ai është shumë energjik dhe i lëvizshëm, i gatuan, pren drunj, ec 3 kilometra në ditë dhe ka një djalë shtatëvjeçar.

Dy herë ishte i martuar, gruaja e tij e parë vdiq pas 70 viteve të jetës dhe ajo kishte shtatë fëmijë me të. Ajo tani jeton me gruan e tij të dytë, e cila pretendon se ai ende shikon gratë e tjera./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë