Loading…

Ai thjesht mallkoi dhe nxori frymën: Prapa skenave të të shtënave fatale ku mbet i vdekur Tupac

  • 02/10/2023 | 09:26

Ai thjesht mallkoi dhe nxori frymën: Prapa skenave të të shtënave fatale ku mbet i vdekur Tupac

Pothuajse tre dekada pas vdekjes së dhunshme të legjendës së hip-hop-it Tupac Shakur, ish-udhëheqësi i mafias Duane Davis është paditur. Davis, i njohur me pseudonimin Kefe Dee, është një nga dëshmitarët e fundit të asaj nate fatale që ndodhi në Las Vegas në fillim të shtatorit 1996.


Davis, i cili është 60 vjeç, është akuzuar gjithashtu për vdekjen e një prej yjeve më të mëdhenj dhe më të shitur të repit ndonjëherë.

“Kjo është një pikë kthese, një fitore, do të thosha. Kjo është e rëndësishme për botën, për vendin, për sistemin tonë ligjor. Por në vrasjen e vëllait tim janë përfshirë disa duar dhe ka ende shumë mister rreth largimit të Tupac”, tha motra e reperit Sekiva Shakur pas aktakuzës.

Dhe ai “moment i thyer” ishte arsyeja që shumë media të kujtojnë atë moment të trishtuar më 7 shtator 1996, kur Lysane Parrish Crooks, e lindur në Harlem më 16 qershor 1971, u qëllua dhe vdiq gjashtë ditë më vonë në Las Vegas në vetëm 25 vjeç.

Agjencia AP kujtoi se si dukeshin orët deri në momentin e të shtënave fatale në Las Vegas. Pasditen e 7 shtatorit 1996, Tupac Shakur dhe Suge Knight, të cilët drejtonin Death Row Records, mbërritën në Las Vegas. Ata shoqëroheshin nga e fejuara e Shakurit, Kidada Jones, si dhe të afërm dhe miq të ngushtë.

Arsyeja e ardhjes në Vegas ishte një ndeshje boksi për titullin e peshave të rënda. Konkurrentët ishin Mike Tyson dhe Bruce Seldon. Dhe pak pas tetë e gjysmë të mbrëmjes, Shakur dhe Knight zunë vendet e tyre në rreshtin e parë të MGM Grand Garden Arena. Së shpejti filloi ndeshja. Dhe ishte më shumë se dy minuta më vonë kur Tyson mposhti Bruce Seldon.

Si miku i madh i Tyson-it, Shakur u ngjit në ringun e boksit në orën 20:40 për të uruar mikun e tij për titullin në peshën e rëndë dhe vetëm dhjetë minuta më vonë ai hasi në problemin e parë. Domethënë, Shakur, Knight dhe rrethuesit e tyre filluan të grinden me Duane Davis dhe kushëririn e tij Orlando “Baby Lane” Anderson, me të cilin ishin përleshur edhe më parë, në kazino, në hotelin afër arenës MGM. Sepse, Davis dhe Anderson ishin anëtarë të grupit kriminal “South Side Compton Crips”, i cili “operonte” në Kaliforninë Jugore. Dhe rivali i tij ishte grupi kriminal “Mob Piru”, të cilin shumë, siç pretendonte Policia e Las Vegasit, e lidhnin me bandën e Knight-it “Blood”. Policia mori pamjet e vëzhgimit që tregonin Shakur dhe Knight duke grushtuar Anderson.

I njëjti Anderson, i konsideruar prej kohësh si i dyshuari kryesor për vdekjen e Tupac, humbi jetën në një tjetër të shtëna vetëm dy vjet më vonë.

Pak pas orës 21:00, Shakur, Knight dhe ekuipazhi i tyre u larguan nga lagjet e MGM Grand. Edhe sot nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur mes orës 21 dhe 23:00. Dihet se dikur, së bashku me Mike Tyson dhe Knight, ai duhej të shfaqej në Club 662, pronari i të cilit ishte Suge. Dhe ekipi rreth shtëpisë së “Death Row” dyshohet se, kur u largua nga MGM grandi, u ndal në hotelin dhe kazinonë afër “Lucor”, dhe më pas ata u ndalën edhe nga shtëpia në Las Vegas, e cila ishte në pronësi të Suge Knight.

Në atë kohë, Duane Davis po kërkonte një armë, sipas policisë. Ishte akti i tij i hakmarrjes dhe hakmarrjes për sherr në kazino dhe hotel.

Rreth orës 23:00, Tupac Shakur ishte në sediljen e pasagjerit të BMW-së së zezë që po ngiste Knight. Ata ishin afër Las Vegas Strip. Mirëpo policia i ndaloi pasi luanin muzikë me zë të lartë, madje nuk kishin as targa në makinë. Shakur dhe Knight bënin shaka me policët dhe meqenëse targat ishin në bagazh, ata nuk morën biletë.

Në orën 23:15, ata ndaluan në një semafor në rrugën Flamingo dhe Koval Lane, që ishte vetëm një bllok larg.

”Ishim rrugës për në Klubin 662. Disa zonja u afruan me makinë. Zoti Shakur filloi të fliste me ta. Nuk mund të dëgjonim se çfarë po thoshte. Ne supozuam se, me shumë mundësi, ai i ftoi ata në klub – Malcolm Greenidge, shoku i Shakurit, i cili udhëtoi për në Las Vegas me reperin dhe hipi atë mbrëmje në makinën që ishte menjëherë pas BMW”, foli në gjykatë.

Së shpejti, një Cadillac e bardhë u ndal pranë BMW-së. Dwayne Davis ka pranuar në intervista të shumta që nga vdekja e Shakurit, si dhe në kujtimet e tij të vitit 2019, se ai ishte një nga njerëzit në atë makinë. Dy ditë më parë, policia njoftoi se “ai ishte ulur në sediljen e pasagjerit dhe se i ka dhënë njërit prej personave të ulur në sediljen e pasme një armë që e kishte marrë më parë”.

“Pasi zonjat u larguan, një makinë tjetër ndaloi pranë makinës së z. Shakur dhe z. Knight, dhe papritmas u pa një dorë në xhamin e pasmë. Dhe të shtënat filluan” – dëshmoi Greenidge.

Sulmuesi qëlloi më shumë se dhjetë plumba. Shakuri u godit nga katër plumba, dy prej tyre në gjoks. Knight u godit në kokë nga një fragment plumbi, por arriti të mbijetojë me lëndime të lehta. Suge Knight, meqë ra fjala, është pas hekurave për një kohë të gjatë, duke qenë se ai mori 28 vjet burg për vrasje në Kaliforni.

Rreth orës 23:20 në vendin e ngjarjes ka mbërritur policia dhe ambulanca. Shakur u dërgua me urgjencë në Qendrën Mjekësore Universitare në Las Vegas. Mjekët e operuan menjëherë, duke i hequr një mushkëri. Ai ishte në një ventilator, në njësinë e kujdesit intensiv. Ai vdiq gjashtë ditë më vonë, më 13 shtator. Ai ishte vetëm 25 vjeç.

Oficeri i policisë Chris Carroll, i cili ishte i pari që mbërriti në vendin e krimit në vitin 1996, disa vite më parë kujtoi, siç raporton CNN, momentet e fundit të jetës së yllit të repit.

“Më shikoi, mori frymë thellë dhe hapi gojën dhe vetëm më tha: “Q… “.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë