Loading…

Ajeti nderohet me ‘Çmimi i Karrierës Shkencore Akademike’

  • 27/01/2017 | 12:58

Ajeti nderohet me ‘Çmimi i Karrierës Shkencore Akademike’

Kryetari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë akademik Muzafer Korkuti i dha sot në Prishtinë, akademikut, Idriz Ajeti, “Çmimi i Karrierës Shkencore Akademike”-2016, për rendin e parë të konkursit të shpallur për çmimet shkencore kombëtare vjetore.


“Dijetar me një veprimtari të gjatë dhe të frytshme akademike e universitare; i pranishëm në mënyrë të pandërprerë e të suksesshme prej shtatë dekadash në shkencat albanologjike; me kontribute origjinale e themelore në gjuhësinë historike e të krahasuar, në marrëdhëniet e shqipes me gjuhët e tjera në arealin ballkanik, në dialektologji e histori shkrimi, në procesin e njësimit të shqipes letrare; personalitet me ndikim të mirënjohur në jetën qytetare të Kosovës dhe në historinë e mendimit shqiptar; që, me modelin e urtësisë dhe ndjeshmëritë e korkuti2larta ndaj së drejtës, i lartësoi dhe u dha nder përgjegjësive e detyrave të rëndësishme që ka ushtruar”, thuhej në motivacionin e këtij çmimi.

Çmimi i akorduar nga Juria shkencore e ngritur pranë Akademisë së Shkencave të Shqipërisë u dha gjatë aktivitetit kushtuar 100 vjetorit të lindjes së Akademik Idriz Ajetit, konferencë e bashkëorganizuar nga ASHAK dhe ASHSHA.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë