Loading…

Ajri i ndotur kaplon Prishtinën, nivele të dëmshme për shëndetin

  • 29/10/2021 | 00:12

Ajri i ndotur kaplon Prishtinën, nivele të dëmshme për shëndetin

Ajri vazhdon të jetë problem në Prishtinë.


Siç edhe zakonisht ndodhë, edhe në këtë sezon të dimrit duket se Kosova do të ketë probleme me ndotje të ajrit.

Aktualisht në kryeqytet ajri është tejet i pashëndetshëm. Nivelet ndotëse sipas matësit të Ambasadës Amerikane tregojnë numrin 167, që është nivel i dëmshëm për shëndetin.

Gazrat nga veturat dhe djegia e qymyrit për ngrohje konsiderohet të jenë ndër problematikat kryesore të kësaj ndotjeje e cila mbetet e pazgjidhur për vite me radhë.

Madje jo rrallë herë, niveli i ndotjes është aq i madh sa që Prishtina radhitet e para në botë në këtë aspekt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë