Loading…

Ajsbergu i detit Weddell

  • 08/12/2016 | 09:15

Ajsbergu i detit Weddell

Kur përfshiu Ross Ice Shelf në mars të vitit 2000, ajsbergu i njohur si B-15 ishte ajsbergu më i madh në botë. Madhësia e tij që përfshiu pjesën më të madhe të Xhamajkës, ishte më shumë se 4.000 kilometra katrorë.

Ai ishte i thyer në fragmente të vogla që notonin rreth Antarktidës që nga viti 2005. Disa prej tyre vijnë me këtë imazh të fotografit Emily Walter, në luginën blu të Detit Weddell.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë