Loading…

Akademia Evropiane e filmit nominon filmin e bërë për Kosovën ‘’Home’’

  • 22/11/2016 | 13:03

Akademia Evropiane e filmit nominon filmin e bërë për Kosovën ‘’Home’’

Regjisori i filmit Daniel Mulloy,vendosi ta bëjë këtë film për Kosovën, pas vizitës së tij që e kishtë bërë në vitin 2015 ,në kohën kur shumë shqipëtar nga Kosova morën rrugë drejt Evropës për shkaqe të situatës së rëndë ekonomike e politike.

 

Në një sërë kthesa të papritura, filmi “Home “sjell realitetin  e hidhur e krizës së sotme të refugjatëve nga Evropa. Në të njëjtën kohë ky film prekës ndjek një familje të zakonshme katër anëtarëshe, të cilët përballen me situtata të rezikshme dhe vdekjepruëse.Ky film është një thirrje unike dhe e fuqishme për të ndërgjegjesuar publikun për problemet e refugjatëve që marin rrugën drejt Evropës.

home2

Ky është nominimi i dytë nga EFA për regjisosrin nga Britania Daniel Mulloy, i cili u emërua më parë në vitin 2007 me filmin e tij të shkurtër ‘’Dad’’. EFA është organizuar nga Akademia Evropiane e Filmit në bashkëpunim me një sërë festivalesh  të filmit në të gjithë Evropën.

home-3

Europian short film 2016 i cili shfaq filmat e metrazhit të shkurtë ,do të prezantohet në ceremoninë e 29-të filmit European Awards më 10 dhjetor në Poloni./gazetametro.net

https://vimeo.com/170033159

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë