Loading…

AKB: Qeveria të heq akcizën në derivate e bizneset të ulin marzhën e fitimit

  • 10/06/2022 | 08:15

AKB: Qeveria të heq akcizën në derivate e bizneset të ulin marzhën e fitimit

AKB ka kërkuar që të hiqet akciza në derivatet e biznesit, si dhe ka kërkuar nga Qeveria që të ulet marzha e fitimit, shkruan Gazeta Metro.


AKB vlerëson angazhimin e bizneseve në sektorin e derivateve të naftës për furnizim të rregullt të tregut në Kosovë, por është për tu habitur qëndrimi i qeverisë për kërkesë të vazhdueshme për uljen e mazhës së fitimit të Operatorëve Ekonomik, pa dhëne qeveria as një alternativ lehtësues heqjen e akcizës në derivate, si model muaj më parë disa shtete siç është Maqedoni Sllovenia, Gjermani hiqen përkosishte akcizen dhe se fundi Hungaria ku sot një litër naftë kushton 480 furinta apo 1.22 eu/liter.

Sipas AKB-së, përcaktimin e mazhës në Kosovë nga qeveria është antikushtetues por bizneset e Kosovës janë të gatshëm të bëjnë kompromise për të mirën e konsumatorëve por jo të krijoje humbje vetës.

AKB propozon që qeveria të heq akcizën përkohësisht deri në fund të verës pasi kjo kompensohet nga rritja e bazës së çmimit të derivateve të importuara nga dogana dhe TVSH, kurse bizneset të ulin marzhën e fitimi në 2% më shumica e 10% me pakicë për të kaluar më lehtë këtë krizën aktuale bizneset dhe konsumatorë e vendit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë