Loading…

Aktori Bill Nighy viziton instalacionin e artistes shqiptare në Londër

  • 17/03/2017 | 11:43

Aktori Bill Nighy viziton instalacionin e artistes shqiptare në Londër

Artistja Alketa Xhafa – Mripa,  ka hapur instalacionin e saj “Refugees Welcome”  në Tabacco Dock, Londër, ku këtë instalacion e ka vizituar edhe aktori britanik Bill Nighy


Instilacioni “Refugees Welcome” tenton të shqyrtojë solidaritetin ndaj refugjatëve në Angli në vitet 90-të, diçka që vetë artistja e ka përjetuar, duke nxjerrë paralele me realitetin, shkrun Gazeta Metro.

Aktori britanik William Francis i njour si Bill Nighy e ka nderuar artisten shqiptare me pjesëmarrjen e tij në instalacionin “Refugees Welcome”.

17361968_10154407609832083_8151656507756478325_n

Kjo ngjarje që zgjatë vetëm katër ditë pritet të vizitohet nga 2500 persona, ndërsa në internet audienca e transmetimit të drejtpërdrejt shkon deri në 27 milion persona.

E lindur në Pejë, Alketa Xhafa Mripa, pas përfundimit të shkollës së mesme shkoi në Londër, ku dhe ka studiuar për Arte të Bukura dhe Histori të Artit. Shumë ekspozita të saj janë shfaqur në Florence, Londër, Slloveni etj. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë