Loading…

Aktori i serialit ‘Rrushe’: Është OK të titrohet filmi, për t’u kuptuar

  • 24/05/2023 | 23:20

Aktori i serialit ‘Rrushe’: Është OK të titrohet filmi, për t’u kuptuar

Aktori Eshref Durmishi, që luajti në serialin “Rrushe”, serial ky i cili mbrwnw ngriti reagime të ndryshme në rrjete sociale për shkak të titrimit që iu bë nga një transmetues televiziv në Shqipëri, tha se është në rregull që i janë vendosur titrat këtij seriali, pasi, sipas tij, ka shumë njerëz që kanë problem me dëgjimin dhe ato do të shërbenin për ta që ta kuptojnë filmin.


“Nuk e kam këqyrur mbrëmë serialin në Top Channel, këto reagime i pashë sot në rrjete sociale, por edhe kur është transmetuar në Gjirafa Video ka qenë i titruar sepse ka shumë njerëz që nuk dëgjojnë dhe kanë nevojë ta lexojnë se çka po thuhet në serial. Kështu që për atë arsye është titruar edhe nga Gjirafa dhe ka qenë me titra opsionalë edhe në gjuhën shqipe edhe në atë angleze. I pashë reagimet sot, nuk mund të them shumëçka për këtë, nëse ka qenë veç i titruar është OK se ka njerëz që kanë vështirësi ta kuptojnë, edhe pse nuk është ndonjë slang shumë i rëndë, është një folme e përditshme në Kosovë. Nuk e kam parë vetë kështu që nuk mund të them se a ka qenë vetëm përkthim apo  vetëm i titruar”, ka thënë Durmishi në Info Magazinë.

Durmishi tha se ka luajtur vetë në teatër në Shqipëri dhe audienca nuk e ka pasur problem t’i kuptojë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë