Loading…

Albin Kurti hyn në histori: Vetëm 51 ditë mbijetoi si kryeministër

  • 25/03/2020 | 23:50

Albin Kurti hyn në histori: Vetëm 51 ditë mbijetoi si kryeministër

Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim në Kuvendin e Kosovës është votuar mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti, shkruan Gazeta Metro.


Albin Kurti ka hyrë në histori si personi që ekzekutivin e vendit për vetëm 51 ditë e ka udhëhequr, duke qenë kjo Qeveria më jetëshkurtër ndonjëherë në Kosovë.

Mocionin për rrëzimin e Kurtit e nisi Lidhja Demokratike e Kosovës, me të cilën Lëvizja Vetëvendosje ishte në koalicion qeverisës.

LDK’ja e prishi koalicionin pasi Kurti shkarkoi pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu dhe nuk e hoqi taksën ndaj Serbisë pas kërkesave të Amerikës, po ashtu LDK tha se VV tentoi ta nënshtroi dhe përul partinë ‘Rugoviane’.

Po ashtu LDK’ja me ndihmën e opozitës, PDK’së, AAK’së, Nisma’s, dhe pakicave rrëzoi Qeverinë Kurti.///gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë