Loading…

Ali Ahmeti përshëndet ujdinë mes Kosovës dhe Serbisë për targat, bëri thirrje të vazhdohet me propozimin franko-gjerman

  • 24/11/2022 | 15:15

Ali Ahmeti përshëndet ujdinë mes Kosovës dhe Serbisë për targat, bëri thirrje të vazhdohet me propozimin franko-gjerman

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, e ka përshëndetur marrëveshjen në mes Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave të automjeteve. Ahmeti thotë se me këtë marrëveshje është bërë hapi i nevojshëm për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy shteteve.


Ahmeti gjithashtu bën thirrje që të vazhdojë procesi i negociatat mbi propozimin franko – gjerman.

“Kosova dhe Serbia me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian arritën marrëveshje mbi çështjen e targave duke bërë kështu hapin e nevojshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre. Përgëzoj të dyja palët për guximin, duke uruar që mbi këtë rrugë progresive të mirëkuptimit të vazhdojnë procesin e negocimit mbi propozimin franko – gjerman deri në finalizimin e procesit pa alternativë tjetër, atë të njohjes së ndërsjelltë”.

“Është koha që t’u jepet fund kontesteve, të ndërtohet e ardhmja e sigurt dhe përparimtare drejt një horizonti, atë të integrimit në Bashkimin Europian!”, ka shkruar Ahmeti.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë