Loading…

‘Alivanoset’ në gjykatë pas dënimit fanatiku i ISIS që torturoi vajzën 5 vjeç jazidi deri në vdekje

  • 30/11/2021 | 16:40

‘Alivanoset’ në gjykatë pas dënimit fanatiku i ISIS që torturoi vajzën 5 vjeç jazidi deri në vdekje

Taha Al-Jumailly u dënua me burgim të përjetshëm për gjenocid në Frankfurt. Ai u dënua edhe për krime kundër njerëzimit, bashkëpunimin në krime lufte, shkaktim të plagëve trupore me pasoja fatale, transmeton Gazeta Metro.


Muajin e kaluar ish gruaja e tij, shtetase gjermane Jennifer Wenisch, u shpall fajtore në bashkëpunim të vrasjes së vajzës 5 vjeç, që të dy e mbanin si skllave në Irak. Gruaja e Taha al-Jumailly, Jennifer Wenisch, ishte konvertuar në islam dhe në 2013 i ishte bashkuar ISIS në Irak.

Al Jumailly dhe tani ish gruaja e tij gjermane Wenisch e ‘blenë’ një grua dhe një fëmijë të minoritetit Jazidi si skllave të shtëpisë kur jetonin në atë kohë në Mosul e okupuar nga ISIS në vitin 2015.

Ata më vonë ishin bartur në Fallujah, ku al-Jumailly kishte lidhur vajzën 5 vjeç të jashtë në vapën e verës, 50 gradë celsius, si dënim pasi kishte urinuar në krevat, që i shkaktoi vdekjen nga etja./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë