Loading…

Ambasada amerikane në Kosovë: Kjo është lista e lajmeve të rreme nga Rusia

  • 03/08/2022 | 11:20

Ambasada amerikane në Kosovë: Kjo është lista e lajmeve të rreme nga Rusia

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka bërë të ditur se zyrtarët rusë po përhapin lajme të rreme për pushtimin e plotë të Ukrainës.


Tutje thuhet se mesazhet e sponsorizuara nga Qeveria e Rusisë në rrjetet sociale dhe aplikacionet e mesazheve e shpërfaqin Rusinë si një aktor bujar humanitar dhe mohojnë vuajtjet e shkaktuara.

Ambasada amerikane bën të ditur se këto pretendime janë 100% të rreme, duke listuar nëntë nga lajmet e rreme të sponsorizuara nga qeveria ruse dhe se si qëndron e vërteta.

Kjo listë e gjatë nis me lajmin e rremë se si Rusia “dërgoi fëmijë në Moskë për trajtimin e sëmundjeve të rënda” teksa e vërteta është se Rusia zhvendosi me forcë qindra fëmijë të Ukrainës në Rusi.

Më poshtë i gjeni të gjitha pretendimet e rrejshme ruse dhe si qëndron e vërteta:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë