Loading…

Ambasada e ShBA-së në Kosovë: Mediet nuk janë armiq

  • 02/11/2021 | 15:14

Ambasada e ShBA-së në Kosovë: Mediet nuk janë armiq

Ambasada e ShBA-së në Kosovë ka dalur me një reagim në mbrojtje të gazetarëve dhe lirisë  së shtypit, teksa ka vë në në pah statistikat e HRR lidhur me sulmimin dhe kërcënimin e gazetarëve, shkruan Gazeta Metro.


Tutje, Ambasada e ShBA-së ka kërkuar që gazetarët të lihen të lirë që ta bëjnë punën e tyre.

“Më 2020 #HRR vuri në pah 18 raste kur zyrtarët qeveritarë, grupe të interesit, grupe të komunitetit ose grupe fetare sulmuan ose kërcënuan gazetarët. Mediet nuk janë armiq. Ato duhet të lejohen të bëjnë #punënetyre pa u ngacmuar, kërcënuar dhe pa dhunë. #EndImpunity”, thuhet në  postimin e Ambasadës së ShBA-së në Facebook. / gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë