Loading…

Ambasada e SHBA’së: Rastet e dhunës në Kosovë janë rritur gjatë pandemisë

  • 25/11/2020 | 12:19

Ambasada e SHBA’së: Rastet e dhunës në Kosovë janë rritur gjatë pandemisë

Ambasada e SHBA’së në Kosovë ka thënë se gjatë pandemisë janë rritur dukshëm rastet e dhunës në baza gjinore në vend, shkruan Gazeta Metro.


Ambasada përmes një njoftimi të publikuar në rrjete sociale, thotë se vajzat dhe gratë e meritojnë një jetë pa dhunë.

“Sot në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, ju bëjmë thirrje të gjithë parnerëve në qeveri, në sektorin privat dhe në shoqërinë civile që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur më të prekurit dhe për të hetuar dhe gjykuar të gjitha incidentet.”, thuhet në këtë njoftim.

Postimi i plotë nga Ambasada:

Gjatë pandemisë COVID-19, Ministria e Drejtësisë ka parë një rritje prej 17 për qind të rasteve të raportuara të dhunës në baza gjinore në Kosovë, ku pjesa më e madhe e rasteve të rritura është në zonat urbane. Çdo grua, çdo vajzë, çdo person meriton një jetë pa dhunë.

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, ju bëjmë thirrje të gjithë parnerëve në qeveri, në sektorin privat dhe në shoqërinë civile që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur më të prekurit dhe për të hetuar dhe gjykuar të gjitha incidentet./gazetametro.net

During the #COVID19 pandemic, the Ministry of Justice has seen a 17 per cent increase in reported cases of gender-based…

Posted by U.S. Embassy Pristina, Kosovo on Wednesday, November 25, 2020

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë