Loading…

Ambasadori Abott: Duhet të pranohet që përfshirja e Amerikës dhe Grenellit në dialog ishte pozitive

  • 27/10/2020 | 13:16

Ambasadori Abott: Duhet të pranohet që përfshirja e Amerikës dhe Grenellit në dialog ishte pozitive

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, ka thënë se përfshirja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në dialogun Kosovë-Serbi ishte pozitive, shkruan Gazeta Metro.


Kështu tha ai në një diskutim virtual të organizuar nga Lëvizja Fol, ku mes tjerash tha se marrëveshja e 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë tha se i ka sjell Kosovës përfitime nga fusha të ndryshme.

Ambasadori britanik  tha se shteti i tij e ka mirëpritur këtë marrëveshje.

“… Duhet të pranohet që përfshirja e Amerikës dhe e ambasadorit Richard Grenell ishte pozitive…”, është shprehur Abbot, përcjell Gazeta Metro.

Kujtojmë se Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marëveshje ekonomike më 4 shtator në SHBA, ku ndërmjetësues ishte edhe presidenti amerikan, Donald Trump.

Ky i fundit, i siguroi Kosovës njohjen nga Izraeli, shtet me të cilin vendi ynë së shpejti do të vendosë marrëdhënie diplomatike./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë