Loading…

Ambasadori amerikan kundër murit në Mitrovicë

  • 28/12/2016 | 09:12

Ambasadori amerikan kundër murit në Mitrovicë

Prishtinë – Ambasadori i SHBA në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se ndërtimi i murit në veri të Mitrovicës në afërsi të urës mbi Ibër nuk kontribuon në afrimin e njerëzve.


“Unë besoj se muri nuk shkon në favor të afrimit të njerëzve. Mendoj se kjo duhet të zgjidhet në përputhje me ligjet e Kosovës, dhe shpresoj se të gjitha palët do të diskutojnë çështjen lidhur me urën në Mitrovicë dhe të gjejnë një mënyrë për të punuar së bashku, për të përmirësuar situatën për të gjithë në Mitrovicë – të gjithë qytetarët e Mitrovicës”, ka thënë Delawie.

Diplomati amerikan tha se ai ishte i bindur se e ardhmja e Kosovës varet nga ajo që të gjithë duhet të punojnë së bashku.

“Në integrimin e të gjitha komuniteteve, duke pranuar se Kosova është një shoqëri multietnike dhe që gjithmonë do të jetë kështu, ku komunitetet pakicë ndihen si në shtëpi”, ka thënë Delawie.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë