Loading…

Ambasadori Amerikan në Çeki siguron Kosovën për mbështetje të palëkundur të SHBA’ve

  • 12/09/2019 | 15:47

Ambasadori Amerikan në Çeki siguron Kosovën për mbështetje të palëkundur të SHBA’ve

Ambasadori Vllahiu njoftoi se takoi Aambasadorin e SHBA’së në Pragë, Stephen B. King i cili i rikonfirmoi atij mbështetja e palëkundur për Kosovën deh sovranitetin e saj, transmeton Gazeta Metro.


Ambasadori i Republikës së Kosovës në Pragë, Arbër Vllahiu, i cili po merr pjesë në takimin e Grupit të Vishegradit të organizuar e drejtuar nga Republika e Çekisë, është takuar me ambasadorin e SHBA’së në Pragë, Stephen B. King.

Nën një postim në llogarinë e tij në rrjetin social Facebook, Vllahiu shkroi se ambasadori Stephen B. King ka riafirmuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për një Republikë sovrane, të pavarur të Kosovës, të integruar plotësisht në bashkësinë ndërkombëtare.

“Ishte nder të takohesha me Ambasadorin e SHBA në Pragë, z. Stephen B. King, i cili këtë mëngjes vizitoi Ambasadën e Kosovës në Pragë për ta riafirmuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për një Republikë sovrane, të pavarur të Kosovës, të integruar plotësisht në bashkësinë ndërkombëtare”, ka shkruar Vllahiu.

Kjo mbështetje vjen pas deklaratave të pamatura në Beograd të Presidentit të Republikës së Çekisë, Milos Zeman, i cili kishte deklaruar se ‘nuk i pëlqen Kosova’. Deklaratë që nuk u prit mirë jo vetëm në Kosovë e te miqtë saj por edhe nga vet qeveria Çeke./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë