Loading…

Ambasadori amerikan: Ushtarët në Bondsteel dëshmi e përkushtimit të SHBA’ve për stabilitet rajonal

  • 18/01/2022 | 16:55

Ambasadori amerikan: Ushtarët në Bondsteel dëshmi e përkushtimit të SHBA’ve për stabilitet rajonal

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka thënë se kontributi i trupave amerikane në Bondsteel është dëshmi e angazhimit të SHBA’së, transmeton Gazeta Metro.


Me anë të një shkrimi në Twitter, Hovenier ka njoftuar për takimin me komandantin e KFOR’it, gjeneral major Ferenc Kajarin.

Ambasadori Hovenier ka shkruar se ky takim konfirmon mbështetjen e SHBA-së për KFOR-in, ndërsa tha se kontributi i trupave amerikane në Bondsteel është dëshmi e angazhimit të SHBA-së. Rolin e KFOR-it ai e ka konsideruar të domosdoshëm për sigurimin e stabilitetit rajonal.

Takimi me komandantin e KFOR’it, Ferenc Kajari, rikonfirmoi mbështetjen e palëkundur dhe të vazhdueshme të SHBA-së për KFOR-in. Kontributet e trupave amerikane në Bondsteel, një nga më të mëdhenjtë midis aleatëve, është dëshmi e angazhimit tonë në rolin i domosdoshëm të KFOR-it në sigurimin e stabilitetit rajonal”, ka shkruar ambasadori amerikan.

Siç ka njoftuar KFOR’i përmes një njoftimi në Twitter, Kajari e ka njoftuar ambasadorin Hovenier rreth situatës së sigurisë në Kosovë dhe për aktivitet e përditshme të KFOR-it në përmbushjen e mandatit të tyre. /gazetametro.net

Situata e sigurisë në Kosovë, ambasadori amerikan takon gjeneralin e KFOR-it

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë